Gerokai anksčiau biuro patalpos buvo suprantamos kaip mažų, neišvaizdžių kabinetų gausybė, kuriuose, regis, be jokios atvangos dirbo nelaimingi darbuotojai. Laikui bėgant, pats požiūris į biurą kito ir šiandien visuomenėje biuras suvokiamas gerokai kitaip nei anksčiau. Štai dabar biuro aplinka kuriama pasitelkiant psichologų žinias, skatinant darbuotojų produktyvumą. Tiesa, vis daugėjant freelancerių, biuras dažnai tampa namų dalimi, todėl šiais laikais žmonėms įdomu ne tik tai, kaip įrengti tinkamas patalpas darbuotojų grupėms, bet ir kaip racionaliai įsikurti darbo vietą namuose.
Biuras ne namuose
Pirmiausia, į ką vertėtų atkreipti dėmesį kalbant apie biuro patalpas, tai erdvė ir jos skaidymas. Vis sparčiau yra atsisakoma kabinetinių erdvių ir renkamasi palikti vieną, atvirą darbo erdvę. Tokiu atveju visi darbuotojai yra vienoje vietoje, jų neriboja jokios pertvaros, o tai užtikrina darbo efektyvumą, greitį ir patogų kolegų susisiekimą. Taip pat, naudojant vieną atvirą erdvę yra užtikrinamas ekonomiškumo principas, kuomet nereikia investuoti į atskirų kabinetų įrengimą. Neribotos biuro erdvės pasitarnauja ir tuo atveju, kai keičiasi darbuotojų skaičius, ypač kai daugėja dirbančiųjų, nes nereikia transformuoti paties biuro.
Įrengiant biurą, yra svarbu išsirinkti funkcionalius ir patogius baldus – visgi darbuotojai biure praleidžia didžiąją dienos dalį, todėl jų patogi sėdėsena ar darbo našumas turi būti maksimaliai įgyvendintas. Pastebima, kad vis populiarėja natūralios medžiagos naudojimo biure tendencija, todėl vis dažniau biuruose statomi baldai iš medžio. Štai pavyzdžiui neapdirbto medžio naudojimas biuro patalpose ne tik užtikrina ekologišką aplinką, bet ir tokių baldų spalvos veikia raminančiai. Dažniausiai yra renkamasi naudoti stalus, pagamintus iš medžio. Patartina pasirinkti tinkamo dydžio stalus, geriau net kiek didesnius – svarbu neriboti darbuotojų judesių, taip pat esminga tai, kad dirbantis asmuo jaustųsi patogiai pasidėti ant stalo visus jam reikalingus daiktus.
Be tinkamo stalo yra svarbi ir tinkama kėdė. Kaip ir pirmasis baldas, ji turi būti funkcionali ir patogi – sėdėjimo aukštis turi būti reguliuojamas, o kėdės konstrukcija – patogi sėdėti, nevarginti nugaros.
Nors biuro patalpas rekomenduotina laikyti neatskirtas ir erdvias, visgi poilsio zoną atriboti reikėtų. Pastaroji erdvė, priešingai nei visas biuras, turėtų būti ryški, žaisminga, su įvairias baldais. Štai pavyzdžiui, darbuotojai džiaugsis, jei poilsio kambaryje bus sofa, minkštasuoliai ir kiti baldai, leidžiantys atsikvėpti.
Biuras namuose
Regis, vis daugiau žmonių nori išvengti įprastinio ir sustabarėjusio darbo biure, todėl su džiaugsmu renkasi dirbti namuose. Tačiau dirbantieji iš namų susiduria su problema – kaip tinkamai atriboti darbo erdvę nuo jaukios namų zonos? Ne paslaptis, kad įprastoje namų aplinkoje dirbti yra išties sunkiau, todėl štai keli patarimai, kaip įsirengti efektyvų darbo kampelį gyvenamajame būste.
Visų pirma, namų biurui įsirengti yra svarbu pasirinkti patį atokiausią namų kampelį – mat tokioje vietoje jūsų darbui netrukdys nei televizoriaus garsai, nei namiškių pokalbiai. Toks kampas nebūtinai turi būti atitvertas sienomis – ne, tokiu atveju gelbsti ir knygų lentyna ar širma. Nors pastarieji baldai tinkamai nesugeria visų garsų, tačiau jų buvimas tarsi atriboja jus pačius ir įgalina našiam darbui.
Dargi nemažiau svarbu yra savo darbo vietą įsirengti kuo arčiau lango – mat natūrali šviesa skatina efektyvų darbą. Taip pat, dienos šviesa padeda akims taip nepavargti, žiūrint į kompiuterio ekraną, o pertraukėlės, kurių metų žiūrėsite į tolį, padės jūsų akims pailsėti.
Kaip ir įprastam biurui, taip ir namų birui – svarbūs funkcionalūs baldai ir, be abejo, geriausia, kad jie būtų iš natūralios medžiagos, pavyzdžiui, medžio. Štai neapsiriksite namų biurui pasirinkę stalą, pagamintą iš neapdirbto medžio – jis bus ilgaamžis ir patikimas. Įvertinkite savo veiklą ir pagal tai rinkitės stalo dydį – štai jei naudojate tik kompiuterį, stalas gali būti mažesnis, tačiau jei dirbate su piešiniais ar braižyba, akivaizdu, kad stalas turėtų būti didesnių matmenų.
Nebūtina namų biuro paversti asketiška buveine, svarbiausia, kad joje jums būtų patogu ir gera dirbti. Esminiai principai dirbant namuose – tai tvarkingas daiktų laikymas savosiose vietose, patogių baldų išsirinkimas ir sąmoningas darbo erdvės atribojimas nuo jaukios namų patalpos.